Próba wyłudzenia danych klientów mBanku

Informacja wydaje mi się na tyle ważna, że postanowiłem ją zamieścić na moim blogu, chociaż nie dotyczy Linux’a i jego konkretnej dystrybucji Ubuntu, którą się tutaj zajmuję. Wydaje mi się, że tak będzie niejednokrotnie, nie można się ograniczać do jednego tematu:)

Przez cały weekend skrzynki pocztowe polskich użytkowników internetu były zalewane listami opatrzonymi logo mBanku, wzywającymi do podania swoich danych na fałszywej stronie banku. Rzekomo w celu ich weryfikacji.

Złodzieje umieścili w treści listu link, który sugerował, że prowadzi do mBanku. W rzeczywistości wskazywał na stronę wyglądającą zupełnie jak strona logowania banku. Po „zalogowaniu” użytkownik proszony był o podanie wielu danych, między innymi nazwiska panieńskiego matki, daty urodzenia, adresu, numerów telefonów i… numeru karty kredytowej wraz z datą ważności oraz kodem CVV2. Po „weryfikacji tych danych” był przenoszony na oryginalną stronę mBanku.

Ten sposób „phishingu” występuje w internecie od dawna, jednak w Polsce na taką skalę pojawił się po raz pierwszy. I nie można wykluczyć, że wiele osób podało swoje dane. Mimo, że banki zawsze informują (np. na swoich stronach) klientów, że nigdy o takie dane nie będą prosiły.

Współczuję tym, którzy się na to nabrali ale niech to będzie dla nich dobrą nauką na przyszłość. Trzeba pamiętać aby uważać z rozpowszechnianiu swoich danych osobowych w internecie. Osobę rozpowszechniającą te wiadomości powinno się moim zdaniem postawić przed sądem. Ze strony mBanku powinny zostać przedsięwzięte jakieś kroki, które by uświadomiły użytkowników kiedy i komu mogą podawać swoje dane osobowe, bo jak widać chyba nie wszyscy o tym dobrze wiedzą.

Reklamy

0 Responses to “Próba wyłudzenia danych klientów mBanku”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
Ubuntu w Twojej firmie

Blog odwiedziło

  • 129,948 osób
Reklamy

%d blogerów lubi to: