Wymagania systemowe

Minimalne wymagania systemowe to:

* Procesor: 400 MHz (dla środowiska graficznego GNOME), 200 MHz (dla trybu tekstowego)
* Pamięć RAM: 256 MB
* Dysk twardy: 2 GB

Zalecane minimalne wymagania sprzętowe to:

* Procesor: 600 MHz
* Pamięć RAM: 256 MB
* Dysk twardy: 5 GB

Ubuntu to kompletna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux, przeznaczona przede wszystkim do zastosowań biurowych i domowych (ang. desktop). Bazuje na dystrybucji Debian (wersja Sid). Projekt sponsorowany jest przez firmę Marka Shuttlewortha Canonical Ltd.Słowo ubuntu pochodzi z języków plemion Zulu i Xhosa zamieszkujących południową Afrykę i oznacza „człowieczeństwo wobec innych” (ang. humanity towards others). Głównym celem dystrybucji jest dostarczenie zwykłym użytkownikom kompletnego, otwartego systemu, który będzie łatwy w obsłudze oraz jednocześnie stabilny, niezawodny i nowoczesny.Ubuntu wydawane jest w regularnych, możliwie sześciomiesięcznych odstępach czasowych. Najnowsza odsłona, Ubuntu 7.04 „Feisty Fawn” (Rozbrykany jelonek) ukazała się 19 kwietnia 2007. Obecnie trwają prace nad nową wersją o nazwie kodowej „Gutsy Gibbon” (Śmiały gibon), której wydanie planowane[2] jest na 18 października 2007.Istnieje również kilka wariantów dystrybucji, które różnią się wykorzystywanym środowiskiem graficznym oraz podstawowym zestawem pakietów. Do najpopularniejszych z nich należą Kubuntu, Xubuntu oraz Edubuntu.

Historia

Pierwotna nazwa projektu Ubuntu to no-name-yet.com[3]. Pierwsze wydanie Ubuntu ukazało się 20 października 2004 roku jako tymczasowa odmiana dystrybucji Debian GNU/Linux. Jej początkowym celem było stworzenie własnego, 6-miesięcznego cyklu wydawniczego. Projekt stopniowo ewoluował i uniezależniał się. W przeciwieństwie do innych dystrybucji opartych na Debianie, Ubuntu pozostało jednak wierne jego filozofii, która zakłada wykorzystanie wyłącznie wolnego oprogramowania. Dwie kolejne wersje, 5.04 „Hoary Hedgehog” (7 kwietnia 2005) i 5.10 „Breezy Badger” (13 października 2005) przyniosły systemowi sukces jakiego nie spodziewali się sami jego autorzy, wyprzedzając popularnością m.in. Debiana, Fedorę i SuSE. Najnowsza stabilna wersja ukazała się 19 kwietnia 2007 roku pod nazwą Ubuntu 7.04 „Feisty Fawn”.


Edycje

Oficjalne:

* Kubuntu – dystrybucja o podobnych założeniach co Ubuntu, oparta jednak na środowisku KDE.
* Edubuntu – dystrybucja przeznaczona dla szkół, uczniów i nauczycieli. Edubuntu wykorzystuje środowisko GNOME, a także takie komponenty jak kdeedu (programy edukacyjne tworzone w ramach KDE), GCompris oraz pakiet OpenOffice.org.
* Xubuntu – oparta na lekkim i szybkim środowisku graficznym Xfce. Xubuntu powstało z myślą o użytkownikach starszych komputerów; do sprawnego działania wystarczy procesor klasy Pentium II oraz 64 MB pamięci RAM. Jest stosunkowo młodą odmianą, pierwsze oficjalne wydanie ukazało się wraz z Ubuntu 6.06 LTS (czerwiec 2006).
* Ubuntu Server Edition – przeznaczona dla serwerów poczty email, www, DNS, baz danych i wielu innych. W odróżnieniu od standardowego Ubuntu, Server Edition zajmuje mniej miejsca na płycie instalacyjnej oraz ma mniejsze wymagania systemowe (500 MB wolnego miejsca na dysku i 64 MB RAM). Instalacja odbywa się w trybie tekstowym.
* Ubuntu Studio – (oficjalna od 10.05.2007) odmiana przeznaczona specjalnie do zastosowań multimedialnych. Zawiera duży zbiór oprogramowania służącego do obróbki dźwięku, grafiki oraz wideo, jak również specjalizowany kernel o niskich opóźnieniach.

Nieoficjalne:

* NUbuntu – jej główne zastosowanie to testowanie bezpieczeństwa komputerów pracujących w sieci. nUbuntu jest oparte na minimalistycznym środowisku Fluxbox, w jej skład wchodzą m.in. sniffery i skanery bezpieczeństwa.
* GNewSense znane także jako Ubuntu-libre – zawiera wyłącznie wolne oprogramowanie na licencjach zatwierdzonych przez Free Software Foundation. Skierowane jest do osób chcących używać tylko programy o otwartym kodzie źródłowym i wolne od patentów. Ubuntu-libre, w odróżnieniu od standardowego Ubuntu oraz innych jego wariantów, nie zawiera paczek z repozytoriów „restricted” i „multiverse”. Pierwsze stabilne wydanie ujrzało światło dzienne 2 listopada 2006 roku, obecnie najnowszą wersją jest 1.1, wydane 22 stycznia 2007 roku.

Źródło: Wikipedia

Reklamy

1 Response to “O Ubuntu”


  1. 1 bartkorn 28 kwietnia 2008 o 21:58

    Co do wymagań sprzętowych to ja się nie zgadzam tak do końca z tym co napisałeś. Owszem – hulać to może na starszych maszynkach pasujących do podanych przez Ciebie parametrów ale nie na wszystkich (wg mnie to dość istotne choćby ze względu na czas ;>). W przeciwieństwie do Debiana, na którym działa wszystko ;]


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: